VINAŘSTVÍ ŠTĚPÁN MAŇÁK JE VE FINÁLE SOUTĚŽE VINAŘSTVÍ ROKU 2023

Jak probíhá soutěž Vinařství roku?

Co všechno jsme pro zapojení se do soutěže už absolvovali?

Přečtěte si to přehledně v našem článku.

“Vaše vinařství bylo vybráno mezi finalisty. Gratulujeme.” Toto kladné vyrozumění nám přístálo do e-mailové schránky 2. 11. 2023. Co všechno se ale dělo před i po tomto datu?

Vinařství Štěpán Maňák soutěží v kategorii “velká vinařství” tzn. produkce nad 200.000 l/rok.

Byli jsme vybráni na základě hodnocení dvou porot.

Porota Junior“, složená ze studentů a doktorandů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, navštívila všech 25 účastnících se vinařství a nasbírala základní informace a připravila tak podklady pro „Porotu Senior“. 

Porotu Senior“ tvoří 9 fundovaných odborníků z oblasti vinohradnictví, sklepního hospodářství a marketingu a obchodu.

“Porota na základě těchto podkladů, ale i vlastního šetření posoudila a obodovala všechny přihlášené. Součtem hodnocení obou porot a přičtením bodů za slepou degustaci vín bylo následně stanoveno pořadí, a zúžil se tak počet vinařství na finálových devět,” komentuje soutěž Dagmar Fialová, marketingová ředitelka NVC.

V konečném třetím kole hodnocení, které proběhlo 26. - 28. listopadu, nás navštívila osobně tzv. „odborná komise“. Ta posuzuje, do jaké míry naplňujeme stanovená soutěžní kritéria, definitivně se tak rozhodne o vítězích.

Komise na nás měla předem stanovený čas a to 70 minut. Ne více. “Bylo to celkem náročné, ale díky přípravě proběhlo vše docela hladce,” popisuje návštěvu komise Marie Maňáková. “Byl oříšek se opravdu s prezentací dostat jen do 70 minut. Komise byla striktní,” dodává ještě Marie. 

Pro komisi jsme měli připravenou tištěnou prezentaci, kterou si mohli všichni odnést a zapisovat případné své poznámky. Komise se soustředila na kvalitu vín, kterou měla možnost ochutnat přímo ve vinařství. 

Krom 4 námi vybraných vzorků porotci ještě sami vybrali další 2 vzorky, dle volby národní somelierky Kláry Kollárové. Porotu jsme také vzali do vinice a výrobních prostor vinařství. 

“Dalším kritériem byla stránka architektury a marketingu. Zvolit kolik času se budeme věnovat určité sekci bylo jen na nás,” uzavírá návštěvu komise Štěpán mladší.

Takže teď už nezbývá nic jiného než čekat, jak naši prezentaci vinařství porota hodnotila.

Co myslíte, jak to všechno dopadne? 

Kompletní finalisté Vinařství roku 2023 a Umění vína

Malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

Vinařství rodiny Špalkovy

Vinařství Václav

Vinařství Válka

 

Střední vinařství (produkce 50.001 – 200.000 l/rok)

KOLBY

SONBERK

THAYA vinařství

 

Velká vinařství (produkce nad 200.000 l/rok)

CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s

Vinařství Štěpán Maňák

Vinařství Vladimír Tetur

 

V soutěži o Enologa vinařství roku byl nominován náš dlouholetý kolega Karel Novotný. 

 


Aktualita
Nahoru