Svatomartinská vína 2023

Tradice oslav spojených s uvedením Svatomartinského vína na trh sahá až do doby císaře Josefa II., kdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo u sklenky prvního vína z podzimní sklizně a nad pečenou husou a koláči. 

Samotná značka “Svatomartinské” byla registrována v roce 1995. Od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku vinařům každoročně propůjčuje.

Jako „SVATOMARTINSKÉ“ se mohou vyrábět tři typy vín:

  1. bílé – odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský

  2. růžové – odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe

  3. červené – odrůdy Modrý Portugal a Svatovavřinecké  

Jednotlivý typ vína je možno vyrobit z každé uvedené odrůdy či z libovolné směsi (cuvée) uvedených dvou odrůd u každého typu. 

Hrozny na výrobu vína pod značkou „Svatomartinské“ musí být sklizeny v České republice a také zpracování hroznů na víno musí proběhnout v ČR. Samozřejmostí je pak splnění obecných předpisů pro výrobu vína v ČR.

Hodnocení vzorků provádí nezávislá komise z řad vinařských odborníků, sommelierů a uznávaných degustátorů za asistence a kontroly Vinařského fondu a zástupce SZPI. Všichni členové komise musí mít platné senzorické zkoušky SZPI nebo dle evropských norem ISO. Členy komise jmenuje Národní vinařské centrum ve spolupráci s vlastníkem známky „Svatomartinské“ – Vinařským fondem ČR.

Samotným hodnocením dohled nad kvalitou nekončí. I letos se budou kontrolovat už nalahvovaná vína.

Přijďte s námi slavnostně otevřít letošní Svatomartinská vína:


Aktualita
Nahoru